Fogalomtár

Internet

Az internet definícióját nem kezdem el ide leírni, mert az számos helyen elérhető, többek között a Wikipédián.
A Klubrádió hallgatásához 2021. február 15., 00:00-tól sajnos minden esetben szükség van internet előfizetésre. Ez lehet valamilyen hazai szolgáltató által kínált vezetékes-, vagy mobiltelefon szolgáltatáshoz kapcsolt internetelőfizetés.
A vezetékes szolgáltatás (ma már) korlátlan hozzáférést biztosít a világháló elérésére, vagyis nincs megkötve, hogy mennyi idő alatt, mekkora adatforgalmat bonyolítunk.
A mobil-előfizetéshez különböző méretű adatcsomagokat választhatunk a szolgáltatónknál. Természetesen a nagyobb csomagért (több adatért) többet kell fizetnünk. Erre találtam egy (fejlesztés alatt álló) remek oldalt, kiindulásnak, hogy egyáltalán fogalmunk legyen a nagyságrendről, éppen jó: TarifaExpert.

Wi-Fi

A Wi-Fi vezeték nélküli hálózat. (Akit mélyebben érdekel, természetesen ez is ott van a Wikipédián) Ha van valamilyen internet szolgáltatás szerződésünk, akkor ahhoz a szolgáltató biztosított (telepített) egy "dobozt" (router, lásd lejjebb), ami az esetek túlnyomó többségében képes vezeték nélküli hálózati kapcsolat (Wi-Fi) kezelésére. Ez alapértelmezés szerint általában engedélyezve (is) van.

Nagyításhoz kattints a képre.
A Wi-Fi hálózatnak mindig van egy alapértelmezett neve (SSID) és egy jelszava (WLAN Key), amit a doboz alján egy matricán fel is tüntet a gyártója egyéb adatok mellett. Ezekkel az adatokkal már használatba is vehetjük a Wi-Fi hálózatunkat, pl.: egy mobiltelefonnal, tablettel, vagy laptoppal. Normális esetben a szerelő, mikor telepíti a netet szépen elmagyaráz- és beállít mindent legalább egy számítógépen és/vagy telefonon/tableten. De ha bármi történne (új telefon, véletlen kijelentkezés... stb.), akkor itt, a doboz alján bármikor megtalálhatjuk a csatlakozáshoz szükséges adatokat.


Router

A router szabad fordításban útválasztó (ejtsd: rúter). Egy hálózati eszköz, amelynek az a feladata, hogy a különböző rangú hálózatok (otthoni, irodai, országos és különböző országok) közötti átjárást, útválasztást biztosítsa, ezeket szabványosan összekapcsolja. Bővebben a blogbejegyzésben...

Bluetooth

Rövid hatótávolságú, kis teljesítményű és nagyon kis energiaigényű vezeték nélkül szabvány (ejtsd: Blútúsz). Segítségével különböző eszközök csatlakozhatnak egymáshoz (mobiltelefon, számítógép, tablet, fejhallgató, kihangosító, de akár személyi mérleg, vérnyomás-, vagy vércukor mérő). Valamint ennek a kapcsolatnak köszönhetően tud kapcsolódni a telefonunk a transzmitterhez, hogy aztán a Klubrádióban hallgathassuk Panxnotded Miklóst az Anno Budapestben.
A technológia részletes leírása, a név eredete, a szabvány generációs lépcsői megtalálható a Wikipédia ide vonatkozó szócikkében. A gyakorlati használatról később részletes bejegyzést tervezek.

FM Transzmitter

A transzmitter (angol: transmitter) jelentése: adó, adóberendezés. Az NMHH számos cikkében, határozatában is ekként fordítják, tehát szerintem elfogadhatjuk ezt a definíciót. Az "FM" előtag valószínűleg annak köszönhető, hogy a kis adóberendezésünk (transzmitterünk) ugyanabban az FM tartományban (87,5-108 MHz) képes sugározni, mint amit a ma (még) használatos analóg rádiókészülékek a rádióműsor vételére használnak. Bővebben hamarosan a blogbejegyzésben...

IP-cím

Amennyiben igény mutatkozna ennek a témának a részletes magyarázatára, természetesen ezt is kidolgozom.
pitare.neyba@gmail.com

Földi, analóg adás; FM frekvencia

Amennyiben igény mutatkozna ennek a témának a részletes magyarázatára, természetesen ezt is kidolgozom.
pitare.neyba@gmail.com

Internetes rádióhallgatás autóban

szerkesztés alatt